Během provozování webových stránek jsem se setkal s celou řadou překážek ze strany ostatních, čím byly weby úspěšnější, tím byly i problémy větší.
1) Nepříjemné komentáře
Když jsem začínal ještě na malém blogu, byl jsem jeden z prvních, kdo vkládal na internet materiály k nové státní maturitě. Najednou byl můj malinkatý blog z ničeho nic na prvních místech ve vyhledávání a začali přicházet tisíce studentů. Napadlo mě vyměňovat moje zpracované rozbory knih za rozbory ostatních. Chtěl jsem vytvořil web, kde by jich bylo co nejvíce, protože najít tehdy něco k nové maturitě bylo skoro nemožné. Za pár měsíců mi jich přišlo skoro 600, ale neobešlo se to bez prvních drobných problémů. Začaly se objevovat komentáře ve stylu „NEPODVOLUJTE SE TOMUTO KOMUNISTICKÉMU REŽIMU A NEZASÍLEJTE ŽÁDNÉ SVÉ MATERIÁLY“. Komentářů bylo poměrně hodně a ani ban IP adres nepomohl, jelikož bohužel dotyční to uměli snadno obejít.
Jak se proti tomu bránit? Stačí zapnout schvalování komentářů. Když se spammerům žádný jejich příspěvek nezveřejní, brzy je to přestane bavit.
2) Poškozující stránky, videa, vydírání a krádež obsahu
Ve druhé vlně začali vznikat weby, kde byly návody jak obejít ochranu mých stránek, aby mi nikdo nemusel zaslat svůj materiál a mohl si stáhnout cokoliv jen chtěl. Později přibyly i videa s návody na YouTube. Vše vyvrcholilo kompletním zkopírováním mých stránek (tisíce studijních materiálů) a vytvoření jejich kopie. Dokonce mě i dvakrát vydírali, že pokud nezašlu finanční částku, zveřejní slabiny mých stránek. Pokud ji zašlu, tak se slabinu dozvím a budu ji moci opravit.
Jak se proti tomu bránit? Google poskytuje geniální nástroje pro webmastery, takže stačí počkat na zveřejnění, kde samozřejmě dotyčný uvede odkaz na stránky. Google tyto odkazy eviduje a majiteli stránek je poměrně přehledně zobrazí. Takže jsem byl vždy mezi prvními, kdo návody viděl a pokaždé jsem chybu do pár minut opravil. Dnes mi tak už tyto weby a videa dělají jen bezplatnou reklamu. Zkopírované stránky pak není problém nechat zablokovat na základě porušení autorských práv třeba u poskytovatele hostingu daného webu.
3) Snaha o zablokování reklamního účtu
Poslední nepříjemný útok měl za cíl můj Google AdSense účet, který přináší převážnou část mých výdělků. Zde už se jednalo jednoznačně o zkušeného a znalého člověka. Každá reklama na stránkách má unikátní číslo účtu, kterému vydělává. Toto číslo není problém zjistit ze zdrojového kódu. Dále platí, že reklamy musí být umístěny na webu, který splňuje poměrně velké množství podmínek a jejich porušení může vést k zablokování všech vydělaných peněz v daném měsíci a doživotnímu zákazu používání služby. Takže útočník použil reklamu s mým identifikačním číslem a vytvořil web, který je jednoznačně porušuje. Dokonce ho i pojmenoval tak, aby jen z názvu bylo porušení patrné. Pak stačilo můj účet nahlásit za porušení podmínek a já už jen nevěřícně četl zprávy od Googlu, že porušuji podmínky s webem, který jsem v životě neviděl.
Jak se proti tomu bránit? V administraci si nastavte reklamy pouze na vlastních a ručně vyjmenovaných webových stránkách. Na jakémkoliv jiném webu se reklama sice zobrazí, ale bude nefunkční dokud daný web nepovolíte. Jsem si skoro jistý, že většina provozovatelů stránek toto nastavení nevyužívá a pravděpodobně o něm ani neví. Je to však důležitější, než se zdá.