Ohlédnutí za studiem na VŠE v Praze (FPH)

Mnoho budoucích maturantů, kteří uvažují nad studiem na VŠE si zjišťují co nejvíce informací například od studentů, které najdou v různých skupinách na Facebooku.

Takto dostávám často mnoho dotazů, a proto se v tomto článku pokusím stručně a přehledně odpovědět na ty nejčastější. Osobně jsem absolvent Fakulty podnikohospodářské, kde jsem strávil 5 let studia.

 

Obtížnost 

Asi nejčastější otázky jsou právě na náročnost školy. Ohodnotit obecně obtížnost určitě není snadné, protože se to liší nejen mezi fakultami, obory, předměty, ale především i zkoušejícími. Bohužel se často stává, že úroveň zkoušek ze stejného předmětu se nedá naprosto srovnávat. Nemusí se ale vždy jednat o to, že se vlastně ani moc nezkouší, ale naopak u ústního zkoušení často i o požadavky naprosto přesahující rámec předmětu. Studenti si jsou této nevyváženosti velmi dobře vědomi, proto si v minulosti zapisovali zkoušející podle referencí. Dnes už je tomu ale často zabráněno nezveřejňováním jmen zkoušejících předem u vypsaných termínů.

 

Časová náročnost

VŠE, především právě Fakulta podnikohospodářská poslední roky klade silný důraz na průběžnou přípravu. S tím souvisí časté průběžné testy, seminárky, body za aktivitu na cvičeních, nutnost přípravy na cvičení z anglických textů a velmi neoblíbená 50% povinná účast na přednáškách (pouze FPH). Časová náročnost je tak v průběhu roku poměrně vysoká a práce při studiu ve větším rozsahu není příliš reálná. Praxy lze naštěstí získat v rámci povinných i volitelných předmětů místo učení, já takto získal 12 ze 30 kreditů za semestr. Výhodou průběžné přípravy je pak často minimální nutnost učení se na zkoušku, protože to zkrátka už umíte z průběhu semestru.

 

Zápis předmětů 

Jedna z věcí, která se mi na VŠE líbila ve srovnání s ostatními školami, byl způsob zápisu předmětů. Standardní první kolo zápisu totiž není o tom, kdo dřív stihne kliknout na tlačítko, ale počet doposud získaných kreditů. Zjednodušeně předmět nezíská ten, kdo je rychlejší v den zápisu, ale kdo se lépe učil v předchozích semestrech. Nestane se tak, že musíte být v den zápisu doma za počítačem a rychle si naklikávat rozvrh jako třeba na ČZU.

 

Zápis do dalšího semestru

Nerozumím moc důvodu, ale na celé řadě škol musíte jít před začátkem každého semestru do školy a nechat si zkontrolovat index (odstudované předměty), poté vás zapíší do dalšího semestru. Všechny potřebné údaje jsou v systému, tak není jediný důvod proč si je nechat kontrolovat ve škole. Zde se tohle opravdu neřeší a systém vše vyhodnotí zcela automaticky.

 

Kredity a známky

Známkování je podobné jako na střední škole, jen zde je nejhorší stupeň 4. Novinkou je 4+, což je právo na druhý pokus skládání zkoušky. Pokud student

 

1 pokus na zkoušku

Na rozdíl od ostatních vysokých škol je na VŠE standardně pouze 1 pokus na zkoušku místo 3. V případě dosažení 50-60 % bodů ze zkoušky je možnost získat druhý pokus, neplatí to ale vždy.

 

Stipendium (ubytovací, prospěchové)

Tento bod je slabá stránka školy. Nejen že stipendia nejsou příliš vysoká, ubytovací navíc nedostanete například pokud jste z Prahy. Je to celkem logické, ale přeci jen když třeba na Uk na něj nárok máte, tak to zamrzí.

 

Menza

Naopak dobře je na tom škola se stravováním, najdete tu totiž celou řadu provozovatelů a s tím spojený pestrý výběr od pizzy přes gril až po tradiční jídelnu. Nutnou nevýhodou je bohužel nutnost mít u každého provozovatele vlastní účet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *