Ač se to na první pohled nezdá, zcela zásadní jsou při používání chytré domácnosti Xiaomi používané servery.
Nejedná se pouze o rozdíl doby odezvy jako je to běžné, ale především o rozdíly v kompatibilitě přístrojů a kupodivu i nabízených funkcí přístrojů. Naprostá většina zařízení bez serveru nebude v rámci chytré domácnosti fungovat, takže je důležité s nimi správně pracovat, respektive si uvědomit jejich omezení. Rozdělit je můžeme pro zjednodušení na Evropu a Čínu. Standardně máte v mobilu s největší pravděpodobností nastaveny evropské servery, nicméně tam to lze (zatím) poměrně snadno změnit. Je třeba si dát pozor na to, že v zakoupených výrobcích nastavení serverů ale nezměníte.
Čínské servery
Pod čínskými servery spustíte téměř vše, a navíc příslušenství si můžete bez problémů nakupovat na Aliexpressu. Nerozběhnete zpravidla jen výrobky, které se zapojují přímo do zásuvky (například Mi Control Hub či chytrá zásuvka). U těchto výrobků je potřeba zakoupit Čínskou verzi a použít adaptér na naši zásuvku. Dále nejsou podporovány produkty určené přímo pro Evropu, nicméně těch je ale jako šafránu (Philips LED Smart Bulb). Celkově je ale nabídka příslušenství přímo obrovská a seženete téměř vše, co vás jen napadne.
Najdete zde ale i řadu nevýhod, mezi ně zcela jistě patří dlouhá doba odezvy při automatizaci. Používáte-li senzory zabezpečení proti krádeži, vytopení nebo ohni, pak takové zpoždění i 20 minut s upozorněním může být opravdu zásadní. Můžete narazit také na problémy způsobené přetížením těchto serverů.
Posledním slabším bodem je fakt, že v českých obchodech zakoupíte obvykle verze pro evropský trh, tudíž pokud nebudete chtít čekat měsíc, než zboží dorazí, pak budete vždy muset ověřovat, zda daný produkt bude fungovat a to není vždy úplně snadné. Každopádně v ČR při nákupu online lze v nejhorším využít 14 dní na vrácení.
Evropské servery
U evropských serverů v podstatě platí, že máte za více peněz méně muziky. Já osobně je používám hlavně z důvodu okamžité odezvy – když například projdete přes senzor pohybu, upozornění dostanete na mobil naprosto okamžitě, což je pro mě zásadní. Dalším důvodem je využívání evropských chytrých zásuvek, které na čínských serverech logicky neběží. Také jsou vhodné pro ty, kteří nevydrží čekat měsíc, než jim něco dorazí až z Číny, v Evropských překladištích zakoupíte převážně jen chytré vysavače a v českých eshopech výrobky určené primárně pro náš trh.
Nevýhod našich serverů ale celá řada. Asi ten největší nedostatek je výrazně menší množství podporovaných produktů, chybí dokonce i senzory vody a kouře. Pro srovnání v lokalitě China mainland máte v kategorii osvětlení zhruba 300 kompatibilních výrobků, v lokalitě Czechia jich najdete pouhých 16. Navíc když už produkty na evropské síti fungují, najdete u nich méně funkcí. Například Mi Control Hub, tak na čínském serveru umí navíc přehrávat online rádio či nahrávat vlastní zvukové tóny. Nezbývá tedy nic než jen doufat, že podpora evropského trhu bude v budoucnu o něco lepší. Každopádně přístrojů je i tak dostatek a za velmi rozumné peníze i u nás.