Asus Zenfone 3 ZE520KL (recenze)

Asus Zenfone 3 je stylový telefon vyšší třídy inspirovaný krásou zenové filosofie. V jeho kovovém těle najdete 16Mpx fotoaparát, 8 jádrový procesor, 4GB RAM a displej o velikosti 5.2″.

Při pořizování náhrady za můj Samsung Galaxy jsem hledal nějaký stroj s opravdu výborným foťákem. Strávil jsem celý večer i noc prohlížením testů fotek a videí nejrůznějších fotomobilů a vítězem se stal Zenfone 3 od Asusu. Zaujala mě především jeho ostrá videa s věrnými barvami ve 4K , dobrá kvalita fotek i za menšího světla, optická i elektronická stabilizace a velmi elegantní vzhled. S Asusem jako značkou jsem měl vždy jen ty nejlepší zkušenosti, takže nebylo nad čím váhat. Jak jsem po několika týdnech používání s přístrojem spokojený najdete v následujícím textu.

 

Fotoaparát

Fotky pořízené tímto mobilním telefonem rozhodně patří ve své kategorii k těm nejlepším. Nejsilnější konkurenti v tomto ohledu by mohli být například LG Nexus 5X, Huawei P9, Honor 8 či některý z řady Samsung Galaxy. Hlavní fotoaparát má rozlišení 16 Mpix se slušnou světelností ƒ/2.0. Výhodou je také extrémně rychlé ostření za 0.03 s, kterému pomáhá nepřetržité laserové zaměřování. Nechybí optická i elektronická stabilizace, dvoutónový blesk, bohaté možnosti nastavení a přední kamera s 8 Mpx snímačem. Přístroj dokáže bez toho nejmenšího problému nahradit levnější kompakt, za světla fotí velmi dobře, za šera to kupodivu také není žádná hrůza. Video není problém natáčet ve 4K, je ostré, barvy jsou věrné a silnou stránkou je i rychlé přeostřování. Nejvíce ale stejně řekne ukázka pořízených fotografií, proto jsem přiložil na konec článku testovací fotografie. Naprosto mě překvapil režim sova, při kterém je možné fotit v místnosti s minimem světla i bez blesku. Fotky nejsou sice moc ostré, na druhou stranu jsem zkoušel i jiné mobilní telefony a prakticky vždy se stejným výsledkem, jen černé fotky tmy. Režim sova vidí ve tmě, dokonce i když lidské oko ne.

 

 

Displej

Displej má velikost 5.2″ s rozlišením 1920 x 1080 (FullHD). Jemnost je dostačující a pixely nejsou běžným okem vidět. Chrání ho Gorilla Glass, takže se škrábanci si nemusíte dělat starosti. Na YouTube lze dokonce najít spousty videí, jak displej vytrvale odolává škrábancům. Přesto však není na škodu dokoupit další tvrzené sklo, přeci jen nakřápnutí při pádech je hrozba i pro Zenfone.

 

Výkon
Svižnost běhu zajišťuje 8jádrový procesor 2.0GHz a operační paměť 4GB RAM. Díky těmto parametrům bez problému spustíte i náročnější hry, na běžné používání bohatě stačí i polovina. Interní paměť je krásných 64 GB, lze navíc rozšířit až o dalších 128 GB pomocí paměťové karty Micro SDXC.  Konektivita české LTE (4G) je samozřejmostí. Nechybí ani Bluetooth, GPS nebo Wi-Fi, která je dvoupásmová. Slabší je pouze kapacita baterie s 2650 mAh, její výdrž je ale díky úspornému čipu překvapivě vyšší, než by se dalo čekat. Při průměrném používání na jedno nabytí zvládne zhruba 2 dny, při sledování filmů s maximálním jasem zhruba 10 hodin v kuse. Po několika týdnech používání zatím žádné zaseknutí nebo zamrznutí, vše plynulé na jedničku.

 

Hmotnost a tvar

Váha je malá, pouze 144 g. Velikost tak akorát, 74 x 146.9 x 7.7 mm. Díky skleněnému povrchu je ale třeba si zvyknout na větší kluzkost, což mírni snižuje jeho ergonomii. Tento problém se snadno vyřeší obalem či krytem, nicméně je škoda jeho eleganci schovávat, a proto doporučuji zvolit průhlednou ochranu.

 

Ostatní
Telefon má celou řadu šikovných vychytávek, například čtečku otisků prstů. Přestože má neobvyklý podlouhlý tvar, funguje naprosto perfektně a ve srovnání s iPhone SE je už na první pohled mnohem svižnější. Další výhodou je schopnost Dual SIM, díky které můžete využívat přístroj jak pro soukromé, tak i pro pracovní účely. Uplatnění najde také při cestách mimo Evropu, kdy je kvůli internetu výhodnější na letišti zakoupit druhou SIM kartu. SIM je podporována ve formátech micro a nano. Operační systém Android 6 lze už po prvním zapnutí snadno upgradovat na Android 7. Bohužel chybí podsvícení tlačítek, což je především večer a v noci nepříjemné. Na druhou stranu naučit se je zpaměti je otázka pouze chvíle – jsou jen tři. Otravné jsou předinstalované aplikace, kterých není zrovna nejméně. Někomu může chybět NFC nebo nemožnost bezdrátového nabíjení. Poslední výtkou je viditelnost otisku prstu snad každého dotyku, to už je ale zkrátka daň za lesklý povrch, která však lze snadno vyřešit třeba průhledným ochranným obalem.

 

Závěr

Kladné body: Výborný fotoaparát, luxusní vzhled, spolehlivá čtečka otisků prstů, vysoká výbava a výkon za relativně malé peníze (Alza 9 900,- Kč)

Záporné body: Nepodsvícená tlačítka, předinstalované aplikace (lze smazat), bez použití obalu je vidět každá čmouha, pro někoho absence NFC.

Jedná se o skvělý mobilní telefon, u kterého koupí zcela jistě neuděláte chybu. Chválím si ho nejen já, ale i všechny odborné recenze. Na Heurece má pak hodnocení krásných 94 %, naprostá většina hodnotila plným počtem. Nabízí mnoho muziky za dostupnou cenu, která se pohybuje těsně pod hranicí 10 000 Kč.

 

Dále doporučuji jako příslušenství (zakoupil jsem)

  • Tvrzené Sklo 0.3 mm
  • TPU gelové pouzdro
  • ASUS ZenPower 10050 mAh

 

Galerie fotografií pořízených pomocí Asus Zenfone 3

One thought on “Asus Zenfone 3 ZE520KL (recenze)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *