Bernina Express – nejkrásnější železnice na světě

Švýcarské panoramatické vlaky Bernina Express se pyšní nejimpozantnějšími přejezdy Alp. Díky své unikátnosti se zapsaly dokonce i na seznam UNESCO.

 

Rozvětvená část železnice začíná městy Chur a Davos, nejznámější část pak vede ze St. Moritz do italského městečka Tirano. Během několikahodinové cesty se stoupáním až 70 promile se projíždí 55 tunely, 196 mosty. Z Itálie se vyjíždí ve výšce 441 metrů nad mořem odkud vlak pomalu stoupá až do nadmořské výšky 2253 metrů. Cestou se naskytne pohled jak na romantický venkov, tak na dechberoucí vysokohorská panoramata. Na trase se koleje kroutí všemi směry a vlak projíždí okolo mohutných ledovců, průzračně čistých řek i jezer. K dispozici jsou klimatizované panoramatické vagóny s velkými neotevíratelnými okny, ale i starší vlaky. Ty ocení především fotografové, jelikož díky možnosti otevřít okna se vyhnou silným odleskům ve skle.

 

Dost už ale psaní, připravil jsem krátké video, které to za mě popíše mnohem lépe.

 

Stavba trati započala roku 1898, první vlaky vyjeli už v roce 1904. Provozovatelem je Rhétská dráha (Rhätische Bahn či Ferrovia retica), což je největší soukromá železniční společnost ve Švýcarsku. S cena za lístek počítejte zhruba 1 500 Kč, nicméně záleží na ročním období a samozřejmě délce trasy. Pokud se řadíte mezi fanoušky horských vlaků, určitě také vyzkoušejte  například podobný Glacier Express.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *