DA – domain authority

PageRank už je dávno pravěk, proto bylo zapotřebí najít nový nástroj pro měření kvality domén. Jedním z hlavních je DA – domain authority.

Jedná se o metriku, kterou vyvinul MOZ a je předním měřítkem pro SEO. Čím větší hodnotu naměříte, tím je obecně větší šance, že se web s danou doménou umístí na lepších pozicích ve výsledcích vyhledávání. Samozřejmě roli hraje mnoho mnoho dalších faktorů od HTTPS až po použití klíčových slov na webu.

Hodnota DA se pohybuje od 0 do 100, přičemž vyšší hodnota znamená větší sílu domény. Ukazatel je tradičně založen na odkazech, u kterých se samozřejmě nehodnotí jen počet, ale především i kvalita.

 

Jak zjistit hodnotu DA

Nejrychlejší způsob jak si změřit autoritu domény je web níže, nemusíte se nikde registrovat a můžete vložit až 50 webů najednou:

https://smallseotools.com/domain-authority-checker/

 

Vlastní měření DA

Často je kromě kvality odkazového portfolia spojováno DA se stářím domény. Proto jsem vybral 14 svých studijních webů níže, na kterých lze snadno nastínit fungování ukazatele autority. Domény jsou seřazeny od nejstarší po nejmladší. Na první pohled to skutečně vypadá, že celkově starší weby mají domény s vyšší autoritou. Jsou zde však rozdíly, které lze však snadno vysvětlit právě odkazovým portfoliem.

Jako první má vyšší hodnotu Studijni-svet.cz, což je hlavní web, který zaštiťuje celou skupinu níže. Proto má nejlepší přirozené odkazové portfolio, takže snadno překonal starší Rozbor-dila.cz.  Dalším nezvyklým skokanem je Prezmania.cz, zde byly důvody hned 2. První je fakt, že původní web je ve skutečnosti starší, běžel totiž na jiné doméně, která byla přesměrována s využitím 301 permanent redirect, dalším je přímo cílený linkbuilding, ostatní weby rostly pouze přirozenou cestou.

Naopak weby s novými doménami, které jsem navíc neprolinkoval mezi ostatní weby, protože na ně dávám materiály s nižší kvalitou, tak ty mají hodnotu DA v nejlepším 10 (Rozborknihy.cz, Rozbor-dila.eu, Ctenarskydeniky.cz).

 

Rozbor-dila.cz – 28.00

Studijni-svet.cz- 30.00

Hodnoceni-skol.cz – 21.00

Statni-maturita.cz – 25.00

Biologie-chemie.cz – 21.00

Anglictina-maturita.cz – 23.00

ZSV-maturita.cz – 22.00

Ekonomie-ucetnictvi.cz – 21.00

Dejiny-online.cz – 21.00

Rozborknihy.cz – 9.00

Rozbor-dila.eu – 10.00

Ctenarskydeniky.cz – 7.00

Prezmania.cz – 22.00

Bezvavejska.cz – 7.00

 

Jak zlepšit DA

Za mě je rozhodně nejlepší cestou budovat kvalitní obsah. Stačí pak už jen trocha trpělivosti a zpětné kvalitní a relevantní odkazy už přijdou sami.

Pokud tomu chcete pomoci, zapojte se sami do budování kvalitního portfolia odkazů vedoucí na váš web. Rozhodně ale zapomeňte na registraci do bezcenných katalogů, to už se 20 let nedělá. Dalším krokem může být redukce negativních zpětných odkazů, které můžete najít například prozkoumáním Google Webmaster Tools. O odstranění odkazu pak můžete požádat provozovatele webu, nicméně z vlastní zkušenosti se mi částo nikdo ani neozve, v tomto případě je tu pak další nástroj Disavow tool.

Moji první teorii podporuje i fakt, že velmi často platí, že čím starší doména, tím větší DA.

 

Příklady autoritativních webů

Facebook.com – 100

Wikipedia – 97

Google – 94

Seznam – 81

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *