Dokáže uživit provoz webů?

Je možné se uživit provozem internetových stránek? Asi nejčastější otázka, kterou dostávám ohledně mého podnikání.

Určitě bych neviděl důvod, proč by to nešlo. Problém je ale v tom, že to nefunguje tak snadno. Nejde totiž udělat web a hned mít desetitisíce korun měsíčně, tedy alespoň ne bez větších finančních investic či jiné podpory. Od založení webu trvá zhruba 2 měsíce, než začne proudit nějaká menší stabilní návštěvnost z vyhledávačů, další rok než web začne vydělávat něco, čemu se dá vůbec říkat  drobné peníze. Celou dobu ale musíte vkládat další a další nové příspěvky prakticky zadarmo. Další nevýhodou je silná přesycenost českého internetu, dnes má webové stránky každý druhý a prosadit se ve velké konkurenci není snadné jako dříve. Vše se dá urychlit reklamou, ale její výnosnost u klasických magazínů nebo blogů není moc dobrá, většinou je naopak záporná. Mnoho lidí spíše využívá dobré návratnosti již hotových webových projektů (cca 2-3 roky) a stránky kupuje jako investici.

 

Pro lepší představu přikládám vývoj mých příjmů z AdSense (bez konkrétních hodnot). Tento rok 2018 si poprvé troufám říci, že by mě provoz webů uživil. Jak je patrné z grafu níže, trvalo to 6 let. První rok se jednalo o každodenní práci téměř bez odměny, další 3 roky to byla náhrada brigády ke studiu, pátý rok to začalo být konečně zajímavé, šestý rok 2017 už weby dokázaly zaplatit nájem a všechny další běžné životní náklady.

 

Obecně zde existuje další problém u OSVČ – daňová optimalizace. Tedy běžně to problém není, než si ale půjdete žádat třeba o hypotéku. Občas se najde banka, která kouká místo na zisky na obrat, ale podmínky jsou stejně poměrně špatné. Naštěstí i tady existuje výhoda, jedná se o časově velmi nenáročnou práci. Já se dnes stránkám věnuji už jen tak 30 minut denně, takže bez problému zvládám ještě plný úvazek jako projektový specialista. Tvorba a provoz webů je super v tom, že tomu můžete dát všechen svůj čas, protože je tam vždy o čem psát, ale klidně i téměř nic, protože jak už weby běží, tak “pracují” za vás :).

 

Růst příjmů se zrychluje stále rychleji a rychleji, jen je třeba to prvních pár let přečkat, nevzdávat to a tvrdě pracovat. Když dosáhnete vyšších návštěvností, otevřou se navíc nové možnosti, které výdělky ještě vystupňují. Může se tak k běžné nepřímé reklamě (AdSense) přidat i přímý prodej reklamy, eshop na přeposílání objednávek, affiliate a další formy spolupráce. Stačí jen být trpělivý, mít zajímavé nápady, a také mít trochu štěstí. Je to forma podnikání vhodná téměř pro každého, jen někomu se podaří prosadit velmi brzy, jinému třeba až za 15 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *