Dokáže uživit provoz webů?

Je možné se uživit provozem internetových stránek? Asi nejčastější otázka, kterou dostávám ohledně mého podnikání.

Určitě bych neviděl důvod, proč by to nešlo. Problém je ale v tom, že to nefunguje tak snadno. Nejde totiž udělat web a hned mít desetitisíce korun měsíčně, tedy alespoň ne bez větších finančních investic či jiné podpory. Od založení webu trvá zhruba 2 měsíce, než začne proudit nějaká menší stabilní návštěvnost z vyhledávačů, další rok než web začne vydělávat něco, čemu se dá vůbec říkat  drobné peníze. Celou dobu ale musíte vkládat další a další nové příspěvky prakticky zadarmo. Další nevýhodou je silná přesycenost českého internetu, dnes má webové stránky každý druhý a prosadit se ve velké konkurenci není snadné jako dříve. Vše se dá urychlit reklamou, ale její výnosnost u klasických magazínů nebo blogů není moc dobrá, většinou je naopak záporná. Mnoho lidí spíše využívá dobré návratnosti již hotových webových projektů (cca 2-3 roky) a stránky kupuje jako investici.

 

Pro lepší představu přikládám vývoj mých příjmů z AdSense (bez konkrétních hodnot). Tento rok 2018 si poprvé troufám říci, že by mě provoz webů uživil. Jak je patrné z grafu níže, trvalo to 6 let. První rok se jednalo o každodenní práci téměř bez odměny, další 3 roky to byla náhrada brigády ke studiu, pátý rok to začalo být konečně zajímavé, šestý rok 2017 už weby dokázaly zaplatit nájem a všechny další běžné životní náklady.

 

Obecně zde existuje další problém u OSVČ – daňová optimalizace. Tedy běžně to problém není, než si ale půjdete žádat třeba o hypotéku. Občas se najde banka, která kouká místo na zisky na obrat, ale podmínky jsou stejně poměrně špatné. Naštěstí i tady existuje výhoda, jedná se o časově velmi nenáročnou práci. Já se dnes stránkám věnuji už jen tak 30 minut denně, takže bez problému zvládám ještě plný úvazek jako projektový specialista. Tvorba a provoz webů je super v tom, že tomu můžete dát všechen svůj čas, protože je tam vždy o čem psát, ale klidně i téměř nic, protože jak už weby běží, tak „pracují“ za vás :).

 

Růst příjmů se zrychluje stále rychleji a rychleji, jen je třeba to prvních pár let přečkat, nevzdávat to a tvrdě pracovat. Když dosáhnete vyšších návštěvností, otevřou se navíc nové možnosti, které výdělky ještě vystupňují. Může se tak k běžné nepřímé reklamě (AdSense) přidat i přímý prodej reklamy, eshop na přeposílání objednávek, affiliate a další formy spolupráce. Stačí jen být trpělivý, mít zajímavé nápady, a také mít trochu štěstí. Je to forma podnikání vhodná téměř pro každého, jen někomu se podaří prosadit velmi brzy, jinému třeba až za 15 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *