Jak platit v Asii a co si vzít za valuty

Tento příspěvek si klade 3 jednoduché otázky. Jaké si vzít peníze do Asie? Platit kartou? vybírat z bankomatu?

Standardním postupem je obvykle směnit si v České republice za USD, v Asii pak podruhé směnit za místní měnu. Problémem je především fakt, že často vám dolary zbydou a je třeba směnu provést ještě potřetí, to už je vskutku hodně poplatků za směnárnu. Není lepší jít třeba přes eura, která pak třeba příští prázdniny zužitkujeme jinde? A co použití karet?

 

1) Směnárny

Budu vycházet ze směny 10 000 Kč, aby se to dobře počítalo. Jsou uvažovány aktuální VIP kurzy ve směnárnách CZECH EXCHANGE u nás a v Asii MayBank. Cílem je malajsijský ringgit.

Přes dolary (kurz 22,10) na ringgit (kurz 4,17):

10 000 Kč -> 452,49 USD -> 1 886,88 MYR

 

Přes eura (kurz 25,78) na ringgit (kurz 4,87):

10 000 Kč -> 387,90 EUR -> 1 889,07 MYR

 

2) Platba kartou

MasterCard AirBank (1 MYR = 5,27 CZK)

10 000 Kč -> 1897,53 MYR

 

VISA mBank (1 MYR = 5,4 CZK)

10 000 Kč -> 1851,85 MYR

Samozřejmě není karta jako karta, ani banka jako banka. Možná jste četli můj další článek o absurdních poplatcích a nevýhodných kurzech mBank. Zde podle kalkulátoru společnosti VISA [odkaz] a připočtení poplatku 3 % za směnu vychází při platbě 10 000 Kč kurz 1 MYR = 5,4 CZK. Přestože platba kartou může být to nejvýhodnější řešení, musíte se však nejprve zamyslet u jaké banky jste, jinak moc neušetříte.

 

3) Bankomat

Zde se jedná opět o individuální výsledky podle banky a karetní asociace zpracovávající platby. Obecně platí, že karty s výběrem zdarma mívají značně horší kurzy než banky požadující poplatek. Přestože si myslíte, že bez poplatku ušetříte, opak bývá smutnou pravdou a jedná se pro mě o velmi neférové jednání. Při větších částkách se tak rozhodně vyplatí zaplatit například 100 Kč za výběr než měnit se značně nevýhodným kurzem. Samozřejmě to tak nemusí být vždy, proto si nejprve zjistěte kurzovní lístek vaší banky. Uvedu tedy pouze příklad výsledků mojí banky.

MasterCard AirBank (1 MYR = 5,21 CZK dle kalkulátoru [odkaz])

9 900 Kč (poplatek 100 Kč za výběr u AirBank) -> 1 900,19 MYR

 

Závěr:

Kurzy se významně mění i každý den, proto výpočty v tomto článku lze brát pouze velmi, opravdu velmi orientačně. Smyslem článku je pobídnout k zamyšlení nad tím, že mnoho lidí automaticky počítá, že směna přes dolary je jedinou či nejlepší cestou. Nejlépe při směně 10 000 Kč totiž vyšlo zaplatit poplatek 100 Kč a vybrat peníze z bankomatu v Malajsii. Na druhém místě se umístily platby kartou, ale pozor u jaké banky! Zároveň totiž platba u mBank vyšla nejhůře. Důvod pro výhodnost karet proti směnárnám je jednoduchý, poplatky spojené se směnou platíte pouze jednou, ne dvakrát. Pokud se rozhodujete mezi dolary a eury, eura vyšla lépe nejen kurzem, ale i tím, že pro ně pravděpodobně budete mít lepší využití v budoucnu.

 

*Banky jsou uvedeny pouze na základě osobní zkušenosti (moje aktuální a bývalá banka), pro zvolení těchto příkladů neexistují žádné jiné důvody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *