Kam na Valentýna? Malta!

Nevíte kam na Valentýna nebo chcete zkrátka jen pryč ze zimy? Malta je to pravé!

Paříž, Řím, Benátky… za mě je jednoznačně tenhle malý ostrov všechny hravě strčí do kapsy. V únoru, kdy se u nás teploty pohybují lehce pod nulou, na Maltě je zhruba 17 °C, většinou slunečno s minimem srážek. Na koupání to ještě úplně není, ale na romantické procházky v krátkém tričku jako dělané. Není úmorné vedro jako v létě, a navíc ostatních turistů je všude jen minimum. Ostrovy mají hezkých pláží poměrně málo, na letní dovolenou u moře bych ji tak stejně příliš nedoporučil. Jedná se o bývalou britskou kolonii, takže Valentýn se zde slaví výrazně více než u nás. U silnice koupíte srdíčkové balónky nebo růže, v obchodních centrech rozdávají bonbony, v trafikách prodávají valentýnky.

 

Spojení arabské a britské kultury tvoří zcela unikátní a opravdu zajímavé prostředí. Už jen jazyk maltština je zjednodušeně arabština psaná latinkou. Islám byste na ostrově hledali obtížně, převládá jednoznačně římskokatolická církev (98 %). Na druhou stranu je zde arabská architektura i kuchyně, ale po silnici jezdíte vlevo a kolem vidíte britské telefonní budky. Angličtina je druhý oficiální jazyk a její slova prosákla do maltštiny, ale i celkově vliv kolonizátorů je znát v zákonech, školství, ale i myšlení lidí. Milovníky Game of Thrones může zaujmout i fakt, že zde byly točeny některé scény první série. Zpáteční letenku lze sehnat okolo 3 000 Kč, ubytování mimo sezónu je cenově také příjemné. Dovolená je ideální tak na 4-5 dní, během kterých půjčeným autem stihnete procestovat většinu těch nejzajímavějších míst. Doporučuji si vzít i bundu nebo alespoň teplejší svetr na plavby po moři, kde docela fouká. Slunečné počasí bez mráčku může totiž snadno zmást. Při cestování nejezděte slepě na místa, která najdete v turistických mapách, jsou tam často opravdu kdejaké blbosti. Můžete tak strávit půl hodiny cesty autem kvůli pár oploceným kamenům, které jsou navíc za záhadného důvodu nepřetržitě střeženy z peněz Evropské Unie. Dle mého názoru slouží spíše jako zdroj práce pro místní obyvatele než kulturní vyžití. Také se třeba může jednat o pevnost, která je soukromá a dovnitř vás nepustí.

 

Takže co určitě nevynechat

1) Hlavní město Valletta

Nádherné město zapsané roku 1980 do seznamu UNESCO. Při jeho stavbě bylo základem především silné opevnění, které skrývá rozsáhlé historické jádro plné zachovalých památek. V ulicích je znát důkladné plánování, nejen rovnoběžnými ulicemi, ale i jednotností a celistvostí. Typickým rysem jsou například arkýře, stavěly se protože domy nesměly vyčnívat do ulic, aby nezužovaly jejich profil. Dominantami jsou třeba kopule chrámu sv. Vavřince nebo pevnost St. Elmo. Přesto, že zde žije jen přes 6 000 obyvatel, k vidění je toho opravdu mnoho a stihnout to projít za den dá zabrat. Na závěr je příjemné posedět v malebných kavárničkách, které najdete na každém rohu. Není na škodu si na Vallettu vyhradit spíše 2 dny, je toho zde opravdu hodně. Také rozhodně doporučuji využít plavbu kolem města na lodi, je to úplně jiný pohled na město a určitě stojí za to.

 

2) Mdina

Středověké město, které leží ve středu ostrova. Jedná se o bývalé hlavní město a historie je v něm cítit v každém jeho koutě. Za mohutnými hradbami najdete kláštery, kostely, paláce maltské šlechty, historické budovy či muzeum. To vše na poměrně malém prostoru. Žije zde zhruba 400 obyvatel a ve městě je téměř zakázána automobilová doprava.

 

3) Tarxien

Jedná se o vykopávky osady a pozůstatky stejnojmenného chrámu nedaleko Vallety. Nejstarší z komplexu chrámů pochází z období kolem 2800 př. n. l a pozůstatky jsou poměrně dobře zachovalé. Celé naleziště se prochází po můstkách a celý prostor je dokonce zastřešen.

 

4) Popeye Village

Vesnice Pepka námořníka vznikla za několik měsíců jako kulisy pro film s Robinem Williamsem. Hraný film se sice mnoho úspěchu nedočkal, u vesničky je tomu ale naopak. Najdete zde malé kino, filmařské muzeum nebo divadelní představení a soutěže pro děti.

 

5) Marsaxlokk

Zastávka určena pro milovníky ryb, konkrétně jejich konzumaci. Jedná se o vesničku s vyhlášenými rybími trhy a restauracemi s rybími specialitami. Místní rybáři vyloví více než polovinu úlovků na celé Maltě.

 

6) Cittadella/The Citadel

Pevnost uprostřed ostrova Gozo, která ohromí nejen svou rozsáhlostí, ale především faktem, že je z ní vidět naprosto celý ostrov. Nedávno zde proběhla trochu zvláštní rekonstrukce, která vytvořila spíše moderní dojem než klasickou historickou autentičnost. Každopádně určitě doporučuji, navíc vstup byl v roce 2017 zdarma.

 

7) Azurové okno

Tentokrát jde se spíše o místo, které nenavštěvovat…ono už tu totiž nic moc není – ve většině průvodcích ho však najdete. Azurové okno byla skalní brána na ostrově Gozo, která se v roce 2017 při bouřce zřítila do moře. Jednalo se o jedno z největších lákadel ostrova Gozo a jasným must have pro každého selfíčkáře. Dnes zde alespoň pořád najdeme místo vhodné k potápění či k projížďce na lodičce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *