Absurdní bankovní poplatek

Nejabsurdnější bankovní poplatek je oblíbená veřejná anketa. První ročník proběhl v roce 2005 a za její existenci lidé zvolili celou řadu přihlouplých položek v bankovních cenících. 

Spousta vítězných poplatků však lze logicky odůvodnit. Poplatek za předčasně splacený úvěr (2011) je účtován, protože banka přijde o úroky, které měla získat delším trváním půjčky. Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat (2012) je zase spojen s náklady na provoz a obsluhu bankomatů. Od roku 2016 je tu však pro mě jednoznačný vítěz, na kterého tato anketa bohužel zapomíná. Polská mBank totiž zavedla placený převod mezi vlastními účty za 29 Kč. Přesněji se jedná o každý druhý převod v měsíci ze spořícího účtu na ten běžný. Je ale třeba zmínit, že na tomto spořícím účtu je opravdu vysoký úrok 0,01 % srovnatelný zhruba s hrnečkem doma v poličce. Tedy pokud uložíte například 100 000 Kč, je radost si spočítat, za kolik let připsané úroky našetří na 1 tento absurdní poplatek. Většina konkurenčních bank má úroky o poznání vyšší a na tuto hloupost zde i přesto rozhodně nenarazíte.

Jako třešničku lze uvést i běžný účet bez poplatků. Na jednu stranu je to pravda, na tu druhou je zde chytře zakomponovaný prvek ve formě vedení karty opět za 29 Kč měsíčně. Mám účty u 4 bank, ale s poplatkem za vedení karty jsem se opravdu nikde nesetkal. Dobrou zprávou je, že se mu můžete vyhnout, pokud několikrát do měsíce zaplatíte kartou. Tento princip, avšak přesně opačný najdete třeba u Air Bank. Pokud budete platit kartou, tak místo potrestání jako u mBank, získáte jako odměnu úrok na běžném i spořícím účtu 1 %. Na běžném účtu tak můžete mít přesně 100x vyšší úrok než u první banky na spořícím účtu, a navíc nemusíte být ve strachu ze zbytečných penalizací.

S touto ceníkovou politikou se stále divím, že počet klientů přibývá. Stačí se podívat na oficiální FB banky, kde je to skutečná hitparáda stížností. Musím ale smeknout, že přesto, že jejich zeď je plná rad ke které konkurenci odejít, zaměstnanci zachovávají klidnou hlavu a příspěvky nemažou. Příspěvky jsou často velmi vtipné a můžete se setkat i s odpovědí od jiné banky.

 

 

Všechny uvedené poplatky a úroky jsou platné ke 14. 4. 2017 a v budoucnu se mohou výrazně lišit. Článek nebude aktualizován.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *