Rhodos (Řecko) – stručný průvodce a fotky

Rhodos je krásný řecký ostrov v Egejském moři. Je největší z Dodekanéských ostrovů a turisticky velmi navštěvovaný zejména díky slunečnému počasí a poměrně nízkým cenám. Více než polovina místních obyvatel žije na severu v hlavním městě Rhodu. Rhodos je velmi blízko Turecka a za  lepšího počasí tam můžeme dokonce i dohlédnout. A jaké je to zde trávit dovolenou? O tom bude tento příspěvek v několika stručných bodech.

 

Koupání v moři

  • Většina pláží na ostrově je oblázková, proto je určitě lepší si doma přibalit nějakou tu obuv na koupání. K vodě je také rozhodně lepší si vzít buď tvrdší karimatku, nebo si zapůjčit lehátko (většinou za poplatek – není-li pláž součástí vašeho ubytovacího areálu). Moře je v létě krásně teplé, příjemné a čisté, protože se díky oblázkům nečeří písek.

 

Turistika, památky a cestování

  • Za návštěvu rozhodně stojí hlavní město Rhodos, kde kdysi stával v přístavu jeden ze 7 divů světa – Rhodský kolos. Město patří k nejlépe zachovalým středověkým městům v Evropě, proto je také zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Staré Město je obklopeno mohutnými hradbami a uvnitř najdete krásné spletité uličky, ze kterých přímo čiší historie. Vrchol celého putování je Palác velmistrů, který vévodí celému městu. Rhodos je také zajímavý především prolínáním kultur. Díky bouřlivé historii zde můžete vidět minojské, mykénské, byzantské i turecké památky. Přímo do centra se můžete snadno dostat autobusem. Na cestu tam si zakoupíte lístky u řidiče. Zpátky už bude pravděpodobně třeba si je zakoupit v informačním stánku vedle zastávky. Při cestování MHD na Rhodosu s jízdními řády určitě nepočítejte.  Řidiči si jezdí hodně, jak chtějí a někdy vám dokonce na některých zastávkách ani nezastaví, pokud nikdo zrovna nevystupuje a autobus je malinko plnější.
  •  Dalším zajímavým místem k vyžití je obří vodní park ve Faliraki. Dostanete se tam zdarma autobusem z hlavního města. Cesta trvá okolo 20 min a končí přímo před hlavní branou aquaparku. Po zaplacení zhruba 20 eur ( 15 euro děti) můžete využívat veškeré příslušenství parku po celý den až do večera, kdy se zavírá. K dispozici jsou obří tobogány, skluzavky, atrakce pro děti a mnoho dalšího. Lehátka jsou samozřejmě zdarma a nějaké další peníze asi utratíte teprve, až vám vyhládne a zamíříte do stánku s rychlým občerstvením.
  • Dále stojí za zmínku rozhodně Údolí motýlů, kde jsou každý rok od června do srpna k vidění tisíce krásných a různě zbarvených můr. Na východním pobřeží se pak rozléhá malebné městečko Lindos, které je turisticky velmi populární. Jde o historický přístav a už z dálky uvidíte dominantu města – mohutný hrad a řeckou akropoli. Na tyto místa se však už pomocí MHD nedostanete,  budete muset využít autobusů CK, drahých taxislužeb nebo si můžete zapůjčit skútr/automobil.

 

Nakupování

  • V hlavním městě a okolí se to jen hemží malebnými obchůdky, kde seženete tradiční řecké výrobky a ručně malované suvenýry přímo na ostrově. Nejčastěji zde najdete řecké koření, olivový olej,  med, olivová mýdla, magnety, cukrovinky a alkohol. Dalším velmi rozšířeným prodejním artiklem jsou padělky známých módních značek a parfémů, které najdete téměř na každém kroku. Za pár eur si tak můžete koupit například koženou peněženku Gucci (5-8 euro) nebo šátek Louis Vuitton (4-8 euro). Nicméně přestože jsou to padělky, výrobky jsou poměrně kvalitní a kůže je opravdu pravá. Výhodou všech obchodů je také otevírací doba až do pozdních večerních hodin.

 

Počasí

  • Počasí vás určitě mile překvapí. Rhodos je uváděn jako nejslunečnější řecký ostrov s celkově 3000 slunečními hodinami za rok. Já osobně jsem zde jiný než slunečný den bez mráčku nezažil. Teploty v noci se pohybují okolo 20-25°C a přes den mezi 25-40°C.

 

Na závěr galerie fotek z hlavního města Rhodu a z vodního parku ve Faliraki:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *