Windows či Office za pár korun

Produkty Microsoft, ale i dalších vývojářů se dnes dají zakoupit tak levně, že snažit se je stahovat nelegálně ani nemá smysl. Například nejnovější MS Office pro podnikatele lze sehnat i za 1 500 Kč.

 

Po rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie 03. 07. 2012 výrobce softwaru nemůže bránit dalšímu prodeji použitých licencí. Tedy pokud někdo vlastní dokonce i licenci OEM, která je vázaná na daný počítač, sice ji nadále nemůže použít jinde, ale smí ji prodat. Toto právo samozřejmě vzniká, i přestože ho daný vývojář zakáže v podmínkách použití kolikrát chce. Když si teď představíte ten obrovský počet společností, které po celém světě mohou najednou prodávat své nevyužívané licence, je jasné, že s cenami software to rozhodně zahýbe. Je ale třeba upozornit, že je důležité si dát pozor na podvodníky a různé druhy licencí. Nelze srovnávat verze, které jsou přenosné z jednoho počítače na druhý a již zmíněné OEM, které se naváží na počítač. Bohužel často se prodávají za stejné nebo podobné ceny a popisy verzí jsou obvykle velmi špatné nebo žádné. Také je rozdíl mezi předplatným a trvalou verzí, předplatné je většinou pouze na rok. Naštěstí alespoň s jazykem si u digitálních distribucí nemusíte moc lámat hlavu, jelikož licenční číslo/kódy jsou téměř vždy mezinárodní a jazyk se vybírá až při instalaci nebo stahování. Kde tedy hledat?

 

Bazary

První možností je zamířit na bazar, kde své licence může poptávat a nabízet každý. Například SWbazar.cz nabízí zdarma právní poradenství a ochranu.

 

Obchody prodávající druhotný software

Pokud preferujete spíše nákupy u prověřených společností můžete zkusit třeba MSlicence.cz nebo o něco dražší Vyhodny-software.cz.

 

Aukční portály

V této kategorii lze nejprve zmínit Aukro. Zde ovšem najdete jen hodně prodejců, kteří pouze přeprodávají licence z Ebay a s marží se určitě nijak neuskromňují. Proto je lepší spíše zvolit druhou variantu Ebay a zamířit tedy přímo ke zdroji.  Zároveň je dobré si dát pozor na podezřelé obchody. Je tedy určitě lepší si připlatit a zakoupit licenci u prodejce s 8 tisíci pozitivními hodnoceními a mírou spokojenosti 99,6 % než u prodejce s několika uskutečněnými obchody kvůli pár ušetřeným korunám.

 

Slevové portály

Druhotný software také někdy objevíte třeba i na Slevomatu nebo i dalších slevových portálech, stačí mít jen trochu štěstí a pečlivě hledat.

 

Kde nakupuji já?

Za mě je jedničkou všech digitálních licencí jednoznačně Ebay. Trvalou licenci na MS Office jsem zde sehnal za 330 Kč, a navíc dostal i pár procent zpět přes cashback. Za tuhle cenu si na Alze koupíte licenci na 2 měsíce.  Je však třeba dodat, že se jednalo o OEM licenci, nelze ji proto nainstalovat na jiný počítač. Každopádně když počítáte se životností stolního počítače 4-5 let, tak stejně až budete kupovat nový, tak už bude i nejvyšší čas pořídit novější verzi kancelářských nástrojů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *